Spoon
AF321A
From: Africa | East Africa | Kenya | Mombasa
Curatorial Section: African
| Object Number | AF321A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swahili |
| Provenience | Africa | East Africa | Kenya | Mombasa |
| Section | African |
| Materials | Gourd | Wood |
| Description | Vipawa. Long wooden handle; the bowl is a gourd with the top cut off. |
| Length | 61.5 cm |
| Outside Diameter | 5 cm |
| Credit Line | Purchased from Dr. William A. Bowen, 1909 |
| Other Number | 25 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


