| Object Number | EU1287C |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | England |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint implement - Nuclei, some of which have been used as hammers, scrapers, etc. |
| Length | 4 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Outside Diameter | 7 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


