Jar Lid
23008
From: Colorado | San Juan Area
Curatorial Section: American
| Object Number | 23008 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Anasazi |
| Provenience | Colorado | San Juan Area |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Description | Mesa Verde Black/White; knob handle |
| Height | 2.54 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Outside Diameter | 8.26 cm |
| Credit Line | Purchased from Charles D. Hazzard; subscription of Phebe A. Hearst, 1896 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


