| Object Number | 29-201-615 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Morocco |
| Section | African |
| Materials | Brass |
| Description | Brass. Loop at top of rectangular openwork back with rounded top and with relief pillar on each side; rectangular base in which is an inner base with eight lamp depressions. Openwork side pieces. |
| Height | 28 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Williams Moroccan Expedition; Talcott Williams and Sophia Wells Royce Williams, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




