Amphora
49-12-950
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-950 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 33:100 |
| Period | Cypro-Geometric IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White Painted I |
| Description | Part of base missing but pot stands. Clay: light brown. Paint: dark gray-purple. Decoration: like 49-12-935 plus horizontal wavy line, short undulations mid-neck. |
| Height | 11.9 cm |
| Width | 13.2 cm |
| Outside Diameter | 10 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P668 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




