Amphora
49-12-949
From: Cyprus | Kourion | Kaloriziki
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 49-12-949 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Cyprus | Kourion | Kaloriziki |
| Site Name | Kourion |
| Locus | Tomb 33:99 |
| Period | Cypro-Geometric IA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | White Painted I |
| Description | Complete but chipped. Clay, paint and decoration like 49-12-905. |
| Height | 12.8 cm |
| Width | 13.8 cm |
| Outside Diameter | 12.2 cm |
| Credit Line | Cyprus Expedition, J. F. Daniel, 1949 |
| Other Number | P667 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




