| Object Number | A1696D |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Chinese |
| Provenience | China |
| Period | Qing Dynasty |
| Date Made | 18th Century - 1915 |
| Section | Asian |
| Materials | Canvas (uncertain) |
| Technique | Embroidered |
| Description | Woman's shoe. One of two pairs. These shoes are green on black canvas, flowers are embroidered on toes. |
| Height | 7 cm |
| Length | 16 cm |
| Width | 5.5 cm |
| Credit Line | Gift of M. B. Kirkpatrick, Jr., 1920 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




