Point
13773A
From: France | Dordogne | Le Moustier
Curatorial Section: European
| Object Number | 13773A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mousterian |
| Provenience | France | Dordogne | Le Moustier |
| Period | Mousterian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Retouched all along both edges |
| Length | 7 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Credit Line | Exchange with Maurice Feaux, 1893 |
| Other Number | 14 - Collector Number | 428 - Other Number | Anthro 10 - Cast Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


