| Object Number | 15232A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Korean |
| Provenience | Korea |
| Period | Joseon Dynasty |
| Date Made | 18th Century - 1892 |
| Section | Asian |
| Materials | Leather | Textile (uncertain) |
| Description | One of a pair of man's shoes with black upper part. Hobnails on soles. Like 5886 with one newer. |
| Height | 8 cm |
| Length | 23 cm |
| Width | 7 cm |
| Credit Line | Gift of Eli B. Landis, 1892 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




