Ingot
MS4563B
Location: On Display in the Eastern Mediterranean Gallery
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4563B |
| Current Location | Eastern Mediterranean Gallery - On Display |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Date Made | 1500–1450 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Copper |
| Description | Ingot Fragment. |
| Height | 8.5 cm |
| Length | 10.2 cm |
| Width | 3.9 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




