Flint
39-23-1A
From: France | Somme | Abbeville
Curatorial Section: European
| Object Number | 39-23-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | France | Somme | Abbeville |
| Locus | Carriere Carpentier |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Nodule recently fractured by frost. One of Six pieces. |
| Length | 3 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Virginia Beggs, 1939 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


