Flake
12918A
From: France | Somme | Saint-Acheul | Rue Pluvial Quarry
Curatorial Section: European
| Object Number | 12918A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Middle Acheulian |
| Provenience | France | Somme | Saint-Acheul | Rue Pluvial Quarry |
| Period | Middle Acheulian |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Orignal Card: Flaked Implement (1 of 4) Revised Card: Roughly quadrangular. Spotted bright reddish shiny patination. Small ammount of red sand still adhering. Edges show utilization. |
| Length | 6.2 cm |
| Width | 4.8 cm |
| Credit Line | Gift of Henry C. Mercer, 1893 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


