Staff
SA3470
From: Peru | Nazca District
Curatorial Section: American
| Object Number | SA3470 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Nazca District |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Wood |
| Technique | Painted |
| Iconography | Animal |
| Description | Straight, even; hard, dark; pointed end; smooth; large conventional figure animal, painted red. |
| Length | 119.38 cm |
| Width | 7.62 cm |
| Outside Diameter | 3.17 cm |
| Credit Line | Peruvian Expedition, William C. Farabee, 1923 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.