Grattoir
EU2204A
From: England | Forest Heath District | West Row
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2204A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | England | Forest Heath District | West Row |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint implement - Pear-shaped grattoirs. Three implements. |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Lillian V. M. Rivers, 1916 |
| Other Number | ( 19 ) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


