Scraper
EU2164A
From: England | Forest Heath District | North Stow
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2164A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Neolithic |
| Provenience | England | Forest Heath District | North Stow |
| Period | Neolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint implement - Discoid scraper. Small. One of 5 implements. |
| Length | 2.7 cm |
| Width | 2.1 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Lillian V. M. Rivers, 1916 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


