Grattoir
EU995A
From: England | Cambridgeshire | Burnt Fen
Curatorial Section: European
| Object Number | EU995A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic (uncertain) | Neolithic (uncertain) |
| Provenience | England | Cambridgeshire | Burnt Fen |
| Period | Upper Paleolithic (uncertain) | Neolithic (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Large oblong or oval grattoirs. cf. eu 910 |
| Length | 6.2 cm |
| Width | 5.3 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
| Other Number | 3 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


