Grattoir
EU913A
From: England | Norfolk | Black Dyke
Curatorial Section: European
| Object Number | EU913A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic (uncertain) | Neolithic (uncertain) |
| Provenience | England | Norfolk | Black Dyke |
| Period | Upper Paleolithic (uncertain) | Neolithic (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flint implement - Small or oblong grattoir. CF. EU 910 |
| Length | 5.5 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
| Other Number | 23 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


