Blade
13768A
From: France | Dordogne | Bergerac
Curatorial Section: European
| Object Number | 13768A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Levallois (uncertain) |
| Provenience | France | Dordogne | Bergerac |
| Period | Levallois (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Elongated; slightly curved and pointed. Prepared striking platform. Light cream colored flint. |
| Length | 19.5 cm |
| Width | 6.7 cm |
| Credit Line | Exchange with Maurice Feaux, 1893 |
| Other Number | 5 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


