Lamp
31-16-535
From: Iraq | Ur
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 31-16-535 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Ur |
| Archaeology Area | PG 1625 |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Conch Shell |
| Description | CBS Register: lamp. conch shell cut in two. 180 x 80 mm |
| Length | 18 cm |
| Width | 8 cm |
| Credit Line | British Museum/University Museum Expedition to Ur, Iraq, 1931 |
| Other Number | U.14061-A - Field No SF | B18943 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.