Pendant
97-563-6592
From: United States of America | Indiana | De Kalb County (Indiana)
Curatorial Section: American
| Object Number | 97-563-6592 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Indiana | De Kalb County (Indiana) |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Banded Slate |
| Description | Banded slate; celt-form; drilled hole at one end. |
| Length | 11.9 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Thickness | 1.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Academy of Natural Sciences of Philadelphia, 1997 |
| Other Number | L-563-6592 - Old Loan Number | 19348 - ANSP Number | II 1349 - Gottschall Number | 600 - Number Written on Object | 200 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.