Fibula (Pin)
2004-26-2
From: Greece (uncertain)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 2004-26-2 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Greek |
| Provenience | Greece (uncertain) |
| Period | Hellenistic Period |
| Date Made | 330-50 BCE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Bronze |
| Description | Lengthwise markings on front of the fibula. Dark color; springs still work. |
| Length | 10 cm |
| Width | 5 cm |
| Depth | 1.5 cm |
| Credit Line | Gift of Kathy Koumarianos, 2004 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




