Flake
Tool
Scraper (uncertain)
2006-10-16
From: Australia | South Australia | Mulka Station
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2006-10-16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Wangkangurru |
| Provenience | Australia | South Australia | Mulka Station |
| Date Made | 1800-1899 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Flint |
| Description | Tan flake - scraper? Flat on one side, chunky on the other. Roughly carved semi-circular form on top. Sharp edges. Good condition. Inscriptions in black ink: "A-4" and "Wonkanguru Mulka". |
| Height | 4.1 cm |
| Length | 9.4 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 47.131.37 - Other Number | A-4 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


