Bead
53-54-408
From: United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town
Curatorial Section: American
| Object Number | 53-54-408 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | United States of America | Alaska | Knight Island | Yakutat Bay | Old Town |
| Culture Area | Northwest Coast Culture Area |
| Locus | House 1, fill, depth 12", brown sandy midden |
| Period | Old Town III |
| Section | American |
| Materials | Coal |
| Description | For cylindrical beads. Holes. Broken, smoothed ends. Roughly ovoid. Hole begun. Irregular break. Unfinished |
| Length | 2.9 cm |
| Outside Diameter | 1.3 cm |
| Credit Line | University Museum / Bryn Mawr College Expedition to Alaska; Frederica de Laguna, 1953 |
| Other Number | 588 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.