Point
2006-10-10
From: Australia | South Australia | Mulka Station
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2006-10-10 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Wangkangurru |
| Provenience | Australia | South Australia | Mulka Station |
| Date Made | 1800-1899 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Flint |
| Description | Tan flake, pointed. Fairly flat on one side. Sharp edges. Inscription in black ink: "Mulka 1926." |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 4.1 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 47.131.31 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


