Tool
Scraper (uncertain)
2006-10-9
From: Australia | South Australia | Mulka Station
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2006-10-9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Wangkangurru |
| Provenience | Australia | South Australia | Mulka Station |
| Date Made | 1800-1899 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Flint |
| Description | Tan flake - scraper? Chunky on one side, relatively flat on the other. Sharp edges. Good condition. Inscription in black ink: Mulka 1926. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 4 cm |
| Width | 1 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 47.131.30 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


