Flake
Tool
Scraper (uncertain)
2006-10-6
From: Australia | South Australia | Mulka Station (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2006-10-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Wangkangurru |
| Provenience | Australia | South Australia | Mulka Station (uncertain) |
| Date Made | 1800-1899 |
| Section | Oceanian |
| Materials | Flint |
| Description | Tan flake - scraper? Chunky shape with sharp edges. One side peach in color. Fair condition. |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 4.8 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 47.131.27 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


