| Object Number | 2006-10-132 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Bone | Elk Horn |
| Description | Number 1318 written on a white and red tag attached to the object. Visible spongy interior with a flat plane angling downward (chisel). Looks like the flat end of a long bone with a rougher texture. |
| Height | 5.1 cm |
| Length | 20.3 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1318 (tag) - Other Number | 1318 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



