Axe Blade
2006-10-131
From: Scandinavia | Denmark
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-131 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Danish |
| Provenience | Scandinavia | Denmark |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Flaked axe blade of mottled gray flint. The cutting edge curved; opposite side is flat. The edge has old break with one corner missing - possibly occurring during manufacture, as opposed to during use. Two long edges are flat, tapering slightly from curved cutting edge of blade to opposite side. Thickest at middle of blade; two broad planes tapers gently toward all four edges. "Flint axe, Danish" in ink on one broad side; "20" on the opposite. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 24.8 cm |
| Width | 7.9 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 20 - Other Number | x1114 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


