| Object Number | 2006-10-130 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Antler (uncertain) | Horn (uncertain) | Bone (uncertain) |
| Description | Sharpened point and relatively smooth. Discovered to physically join 2006-10-128 during cataloguing. |
| Height | 1.6 cm |
| Length | 7.6 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 01.1153 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


