Horn (animal part)
2006-10-129
From: Switzerland | Bern Canton | Lake Moosseedorf | Moosseedorf
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-129 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Bern Canton | Lake Moosseedorf | Moosseedorf |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Horn (animal part) | Animal Bone |
| Description | Curved with a nodule at tip, mid brown color. Original paper label: Moosseedorfsee Bern Suisse. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 14.6 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 01.1101 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


