| Object Number | 2006-10-127 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Horn (animal part) | Bone |
| Description | Eroded sticker next to inked number. Jagged edges with layers of bone exposed at larger end. Medium brown color. |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 14.6 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 01.1061.8 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


