| Object Number | 2006-10-125 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Boar Tusk |
| Description | Broken in 2 pieces, not evident where broken off piece connects to larger piece. Is cracked with marked color differences. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 9.5 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 01.1091.6 - Other Number | 160140 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


