| Object Number | 2006-10-123 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Stone |
| Description | Green-gray stone celt, sharp. |
| Length | 4 cm |
| Width | 2 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1472 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


