| Object Number | 2006-10-122 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Boar Tusk |
| Description | Broken into 2 pieces, with the break occuring near the non-pointed end. Paper label "Goali Hovis" (?); second line illegible. |
| Height | 3.2 cm |
| Length | 9.2 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1454 (tag) - Other Number | 01.1091.5 - Other Number | X2000.1471 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


