Horn (animal part)
Antler
2006-10-118
From: Switzerland
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-118 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Horn (animal part) | Antler |
| Description | Antler fragment, is generally rounded with a pointed end. |
| Height | 2.2 cm |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1444 (tag) - Other Number | 01.1079.1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


