| Object Number | 2006-10-114 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Antler |
| Description | Is fragmented with large cracks through some pieces. Lots of spongy interior still in tact and flakes off easily. Light to medium brown color. |
| Height | 6.4 cm |
| Length | 16.5 cm |
| Width | 4.1 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1433 (tag) - Other Number | 01.1093.1 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


