Socket Fragment
2006-10-112
From: Switzerland | Bern Canton | Lake Moosseedorf | Moosseedorf
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-112 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Bern Canton | Lake Moosseedorf | Moosseedorf |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Bone |
| Description | Head of a long bone. Paper tag: "Mooseedorfee Bern Suisse" Ink notation (4): "Rilzien" (?), rest illegible - may identify the bone areas in German (?). |
| Height | 7 cm |
| Length | 8.3 cm |
| Width | 6.4 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1431 (tag) - Other Number | 01.1082 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




