Horn (animal part)
2006-10-111
From: Switzerland | Bern Canton | Lake Moosseedorf | Moosseedorf
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-111 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Bern Canton | Lake Moosseedorf | Moosseedorf |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Horn (animal part) |
| Description | Portion of antler as a socket for tool or weapon. Black Ink: "Saagerinnen". Remnant of paper provenience label - illegible. |
| Height | 7.9 cm |
| Length | 12.4 cm |
| Width | 5.7 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1430 (tag) - Other Number | 01.1103 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




