| Object Number | 2006-10-110 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Horn (animal part) |
| Description | Rough outer texture, spongy inner texture and a large crack running the length of the piece. |
| Height | 2.9 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 2.9 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1425 (tag) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


