| Object Number | 2006-10-109 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Bone |
| Description | Two edges cut to for a daggerlike point. Dark color. Possibly rib bone. |
| Height | 1 cm |
| Length | 23.5 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1423 (tag) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


