Scraper
2006-10-108
From: Switzerland | Bern Canton | Lake Moosseedorf | Moosseedorf
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-108 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Bern Canton | Lake Moosseedorf | Moosseedorf |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Bovine Bone |
| Description | Bos taurus Brach. rib(?). Flat with a large crack on back. |
| Height | 0.6 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 3.2 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1422 (tag) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


