| Object Number | 2006-10-101 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Elk Bone |
| Description | Rib? Outer curve is chipped, spongy bone visible with other edges chipped as well. |
| Height | 0.7 cm |
| Length | 26.3 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1404 (tag) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




