Implement
Haft (uncertain)
2006-10-100
From: Switzerland | Bern Canton | Lake Biel | Lattrigen
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-100 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Bern Canton | Lake Biel | Lattrigen |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Antler |
| Description | Round grooved outer surface with bone visible on inside surface. Original label: Lattrigen Bielersee. |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 8.3 cm |
| Width | 5.1 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1403 (tag) - Other Number | 01.1061.14 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




