| Object Number | 2006-10-94 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Bovine Bone |
| Description | Bos taurus Brach., right ulna. Pointed at one end, while the other end is natural looking. Black ink: "Bos Taur. Brach. Ulna dextra". |
| Height | 3.8 cm |
| Length | 11.4 cm |
| Width | 4.4 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 01.1061.4 - Other Number | 1393 (tag) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



