Awl
2006-10-89
From: Switzerland | Bern Canton | Lake Biel | Luscherz | Locras
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-89 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Bern Canton | Lake Biel | Luscherz | Locras |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Elk Horn |
| Description | A curved horn with a worn tip. Some cracking has happened. Rough in texture. Original paper label: (L)uscherz. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 22.2 cm |
| Width | 7.6 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1389a (tag) - Other Number | 01.1090 - Other Number | I-219 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


