Needle (uncertain)
Awl (uncertain)
2006-10-77
From: Switzerland
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-77 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Animal Bone |
| Description | Possibly the end of a long bone, with the spongy interior still showing and a smooth end. "Bos Tauri metatarsus" in ink. |
| Height | 2.5 cm |
| Length | 10.5 cm |
| Width | 2.5 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1355 (tag) - Other Number | 01.1171.33 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


