| Object Number | 2006-10-82 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Elk Bone | Elk Horn |
| Description | Spongy interior showing at bend in handle. |
| Height | 3.2 cm |
| Length | 24.8 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1376 (tag) - Other Number | I-219 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


