| Object Number | 2006-10-83 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Bone |
| Technique | Carved |
| Description | Three carved rings at end. The curve in the hoe has worn away, exposing the spongy core of the bone. |
| Height | 3.2 cm |
| Length | 33 cm |
| Width | 12.7 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1377 (tag) - Other Number | x2000.1514.7 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


