Spear
P3520A
From: Wuvulu | Bismarck Archipelago
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P3520A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Wuvulu | Bismarck Archipelago |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | See P3513. Has an incised herringbone (coconut leaf) pattern where shaft bulges below head. |
| Length | 192.7 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Purchased from W. O. Oldman, 1912 |
| Other Number | 28057 - Dealer's Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.