Horn (animal part)
2006-10-80
From: Switzerland
Curatorial Section: European
| Object Number | 2006-10-80 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Elk Horn |
| Description | One end comes to point, the other end has a flared bulb. Surfaces are worked and rough while some other surfaces are smooth. |
| Height | 1.3 cm |
| Length | 14 cm |
| Width | 2.2 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 1358 (tag) - Other Number | 01.1171.36 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


